Rozhovory

Rozhovor s vámi, našimi klienty - Vladimír Střálka, Country Manager společnosti VMware pro ČR a SR

Rozhovor s vámi, našimi klienty - Vladimír Střálka, Country Manager společnosti VMware pro ČR a SR, představuje celosvětového poskytovatele cloudové infrastruktury a firemní mobility

Jste celosvětovým poskytovatelem cloudové infrastruktury a firemní mobility. Mohl byste vysvětlit, co jsou cloudová řešení, jak fungují, a co firmám vaše řešení přinášejí?

V současnosti probíhá v mnoha oborech něco, čemu se říká digitalizace. Jde o to, že mnoho činností, které dělají lidé, firmy, instituce, se spolu s rozvojem komunikační infrastruktury a mobilních zařízení mění. Internetové bankovnictví, e-shopy, nové typy služeb jako Uber, to je jen několik příkladů, které dnes používáme zcela běžně. Firmy mění svůj business, svoje interní procesy a způsoby práce. To vše klade nové nároky na IT oddělení, která musí na tyto změny reagovat. Cloud umožňuje firmám si potřebnou infrastrukturu či aplikaci pronajímat. Mnohé aplikace a data však nelze jednoduše předat k provozu někomu jinému, a proto firmy hledají řešení, jak provozovat vlastní tzv. privátní cloud. VMware vyvíjí a prodává software, který umožňuje firmám budovat cloudová řešení. Díky VMware softwaru mohou firmy optimalizovat provoz svých IT a současně využívat veřejný Cloud pro aplikace, jejichž povaha to umožňuje.

Vladimír Střálka, Country Manažer společnosti VMware pro ČR a SR

Jak dlouho již jste na trhu?

Již více než 15 let.

V jaké zemi jste začínali?

Vzhledem k tomu, že společnost VMware vznikla a má hlavní sídlo v Kalifornii, tak určitě tam.

Také v jiných zemích využíváte plně vybavené kanceláře?

Ano. V zemích, kde jsou menší týmy je to běžné.

V čem vidíte jejich výhodu?

Mnoho činností, na které by museli být dedikováni vlastní zaměstnanci v dané lokalitě, je zabezpečeno formou služeb. Je to podobné jako s Cloudem. Co by nebylo efektivní dělat vlastními silami, přenecháte jiným specialistům a čerpáte jako službu. To je přesně tento případ.

Scott & Weber nabízí již 6 kancelářských center. Proč jste zvolili právě Anděl Park? Jste spokojeni?

Výhodná poloha a rozumná cena. To jsou asi nejdůležitější parametry tohoto rozhodnutí. Co se týká spokojenosti, tak spokojeni jsme. Vedení Scott & Weber nám vychází maximálně vstříc a zatím všechny drobnosti byly bez problémů vyřešeny.

Působíte po celém světě a máte 500 000 zákazníků a 75 000 partnerů. Jaké nejvýznamnější firmy jsou vašimi zákazníky?

Našimi klienty jsou téměř všechny firmy z TOP100 světových firem, a jak už jste naznačila, stovky tisíc dalších. Reference jsou uvedeny na našich webových stránkách Nechci tady konkrétně někoho jmenovat, ale téměř v každém IT najdete něco od VMware.

Jaké firmy vás nejčastěji oslovují?

Téměř všechny, které provozují nějaké datové centrum (česky "serverovna") a nejen ti. Dneska se může mnoho uživatelů, kteří mají firemní mobil potkat s našim softwarem, a to třeba na jejich mobilu. Umožňuje jim přistupovat k firemním aplikacím. Pokud hovoříme o typu firem, pak našimi nejčastějšími klienty jsou banky, pojišťovny, telekomunikační operátoři a internetové obchody, zkrátka všichni, kde je IT základem jejich byznysu.

Co je nejvyhledávanější službou / produktem?

Jsou to produkty umožňující tzv. "virtualizaci" počítačů, sítí a úložišť.

Četla jsem, že často firmy žádají virtualizaci desktopů. Jak to funguje?

Virtualizaci desktopu si představte tak, že to co dělá například váš notebook, tak  běží někde v datovém centru a na vašem notebooku se pouze zobrazuje display. Díky tomu můžete jednoduše a bezpečně přistupovat k firemním aplikacím třeba z domu a na služební cestě. Můžete také zanechat rozpracovanou práci při odchodu z firmy a jednoduše pokračovat doma tam, kde jste v práci skončili. Virtualizace desktopu přináší firmám mnoho zajímavých možností, jak elegantně umožnit přístup lidem k firemním aplikacím kdykoliv, odkudkoliv a z libovolného zařízení. Jedná se o jeden z požadavků dnešní "digitalizace byznysu".

 

Jaké výhody získá zákazník s virtuální sítí?

Virtualizace sítě přináší nové možnosti a zefektivnění IT, a to stejně, jako již zmíněná virtualizace desktopů nebo serverů. Především jde o zjednodušení a zefektivnění celého IT a o nové možnosti bezpečnosti. Je to dnes jedna z největších výzev, se kterou se IT oddělení potýkají.

Jaký je Váš příběh? Od kdy jste u VMware?

Ve VMware jsem od května 2013. Před tím jsem pracoval 8 let pro zahraniční softwarovou společnost Adobe. Jsem člověk spíše technicky orientovaný, proto rád pracuji pro firmy, které vyrábějí a prodávají IT technologie. Kdysi jsem vystudoval teoretickou matematiku, tak asi proto je mi virtualizace blízká.

Vaše pozice je country manažer pro ČR a Slovensko. V čem spočívá vaše práce?

Posláním lokálního týmu VMware je uvádění našich technologií na český a slovenský trh a podpora zákazníků a obchodních partnerů, kteří náš software používají. Mým úkolem je spolu s týmem aplikovat firemní strategii na lokální trh a zajistit očekávané obchodní výsledky.