Doporučujeme

Rozhovor s naším klientem: Osobní příběh pana Karla Klusáka, zakladatele společnosti Intact

Osobní příběh Karla Klusáka, zakladatele společnosti Intact

“Nemažte si tolik toho másla!”, řekl jednoho zimního rána v roce 1991 středoškolský profesor svým dětem při snídani. Když děti vyrazily do školy, zůstal mlčky sedět u stolu. “Takhle to dál nepůjde. Nemůžu přece odepírat dětem máslo, i když je tedy opravdu předražené. Musím vymyslet, jak začít vydělávat nějaké alespoň trochu slušné peníze.”, pomyslel si, dopil kávu, popadl aktovku a vyrazil do školy. Jak jeho příběh pokračoval, nám prozradil sám Karel Klusák, zakladatel společnosti Intact, která má nejširší nabídku jazykových pobytů v zahraničí. Pan Karel Klusák již druhý rok využívá u Scott & Weber pronájem denní kanceláře.

Co vás napadlo jako první?
 

Překlady z angličtiny. Měl jsem děti, neměl jsem kapitál, ale měl jsem osmibitový počítač s jehličkovou tiskárnou. Po roce 90 začala růst poptávka pro překladech z a do angličtiny. Angličtina byla můj obor, učil jsem ji na střední škole a navíc mne překládání bavilo. Měl jsem hodně zakázek od firem a nabídky z nakladatelství a trávil noci nad překlady v pracovně. Ve stejném roce jsem založil firmu Intact s vizí nabízet nejen překladatelskou činnost, ale také zahraniční pobyty s výukou angličtiny.

Připadá mi to jako skvělý nápad, jen bych si asi říkala, kolik lidí si takový pobyt bude moci dovolit...

Nebylo, co ztratit a věděl jsem, že ta doba přijde. Během studia angličtiny na filozofické fakultě jsem se dostal na trimestr do Anglie a naučil jsem se víc než za všechny předchozí léta. V prvním roce přicházely dotazy od zájemců, ale nevyjel vůbec nikdo.

Kdy se to zlomilo?

Po restitucích. Už v prvním roce, kdy jsem nabídku uveřejnil, se projevil zájem. Lidé tušili, že jim takový pobyt může hodně dát a měli touhu cestovat, ale neměli na to dostatek finančních prostředků. Po restitucích přišla řada lidí k penězům, a tak začal příběh Intactu, jak ho známe dnes. První dospělí vyjeli v roce 1992.

Startujete 27. sezónu. Jaká je vaše klientela v dnešní době?

Za studiem do zahraničí vyjíždí lidé napříč generacemi. Vyjíždějí mladí lidí, manažeři a jejich děti i senioři. Manažeři chtějí zlepšit svou obchodní angličtinu, středoškoláci a vysoškoláci míří do Anglie, do Irska, Kanady, USA dalších zemí na kratší pobyty. Hodně oblíbená je Malta, jedinná slunná a lehce dostupná anglicky mluvící země. Senioři si chtějí užít aktivní dovolenou a poznat místní kulturu.

Manažeři studují obchodní angličtinu a jejich děti se mezitím učí angličtinu v zahraniční jazykové škole? Je to takto propojené?

Někdy ano, ale výrazně častěji jedou manažeři na týdenní nebo dvoutýdenní pobyt v zahraničí s intenzivní výukou v době, kdy mají čas, a děti si vyzkouší 2 - 4 týdenní studium v zahraniční jazykové škole během letních prázdnin. Někteří jedou na 3 měsíce až celý rok na zahraniční střední školu, třeba do Kanady, Anglie, na Nový Zéland nebo do USA.

V čem vidíte hlavní výhodu strávit půl roku nebo rok na střední škole v zahraničí? Co studenti nejvíce oceňují?

Vrátí se s naprosto jinou úrovní angličtiny. V české střední nebo základní škole mají angličtinu 3 - 4 hodiny týdně a jinak mluví česky, zatímco v zahraniční střední škole mají celou výuku v angličtině, česky tam nikdo neumí. Děti jsou angličtinou obklopené od rána do večera ve škole i v hostitelské rodině. Samy děti si nejvíce cení možnosti věnovat se tomu, co je zajímají. Zahraniční školy často zařazují do výuky předměty, které u nás patří spíše mezi kroužky´a tréninky, zkrátka mezi volnočasové aktivity. Nabídka je pestrá, od baletu, přes hokej až k počítačové grafice, programování nebo umělecké tvorbě. Některé zahraniční střední školy mají vlastní stáje s koňmi i televizní studia. Děti tak získají znalosti i z odborné angličtiny.

Zní to dokonale, ale částky, které musí rodiče odeslat z účtu jsou předpokládám astronomické....

Myslím si, že 2 týdenní letní pobyty na jazykových školách jsou cenově dostupné. Majítelé škol chápou, že nejsme Švýcarsko, takže Intact má speciální, o dost nižší ceny, které jsou pro naše klienty přijatelné. Pokud jde o střední školy, jsou to delší pobyty, takže jsou o dost dražší, ale je to investice, která se určitě vyplatí. Děti ovládají angličtinu plynně, navíc poznají novou kulturu, osamostatní se, najdou si přátele z celého světa a vrátí se domů s excelentní angličtinou.

Tomu rozumím. U dospělých je možná ještě důležitější opustit zajeté streotypy, všední starosti a věnovat se jen studiu.

Ano, mnoho klientů chodí do jazykových škol v Čechách. Za rok tak stráví výukou 60 až 90 hodin, ale na lekce se často nepřipravují, není čas. V zahraničí strávíte dva týdny, výuky máte celkem 60 hodin, k tomu konverzace se spolužáky a místními. Navíc všechny starosti necháte doma. Cizí jazyk, země a její kultura Vás pohltí a Vy si to užíváte.Jazykové pobyty v zahraničí jsou nesmírně efektivní.

Nejčastějším cílem manažerů je zlepšit si obchodní angličtinu a připravit se na důležitá jednání. Často se dopoledne věnují studiu obchodní angličtiny společně s ostatními, kde je jich ve skupině maximálně čtyři - pět. Odpoledne patří individuální výuce na míru. Specializaci si zvolí sami podle svých potřeb. Jejich časové možnosti nejsou neomezené, volí tak většinou Evropu, nejčastěji Anglii nebo Skotsko. Mezi top lokality patří i Malta, a z těch vzdálenějších je to Fort Lauderdale, New York, San Francisco a Vancouver.
 

Je možné si s Vámi domluvit schůzku a individuálně si popovídat o pobytu v zahraničí?

Ano, samozřejmě. Sídlíme ve Velkém Meziříčí, ale hodně klientů je z Prahy a Středočeského kraje a chtějí osobní schůzky. Dřív jsem míval schůzky se středočeskými klienty ve známých pražských kavárnách. Nyní mě najdete v kanceláři v Praze 4. Věděl jsem, že už bych chtěl raději kancelář, kde bych mohl vítat klienty, ale nechtěl jsem měsíce trávit nad zařizováním kanceláře, tak padla volba na společnost Scott & Weber, která pronajímá plně vybavené kanceláře. To znamená i s veškerým servisem od prvního dne. Nabízejí kanceláře v pěti pražských lokalitách, já zvolil Budějovickou Alej v Praze 4, abychom byli snadno dostupní i z dálnice a Pražského okruhu pro všechny. Adresu najdete zde.