Rozhovory s vámi, našimi klienty - Michal Čapek ze polečnosti Finberry

Rozhovor s Michalem Čapkem,
zakladatelem společnosti Finberry

Finberry, firma, která je jedničkou v oboru finančního poradenství, je s námi od prvního dne. Jejího zakladatele, Michala Čapka, možná znáte také z médií, kde často představuje novinky v tomto oboru. Společnost Finberry u nás působí již od roku 2013, kdy sídlila v Scott & Weber centru na Kubánském náměstí. Následně expandovala do centra Budějovická Alej Office Center, poté nás na chvíli “přerostla” a působila jinde, ale nyní ji najdete na naší nejnovější adrese Flora Office Center. Seznamte se s příběhem Finberry a Scott & Weber v podání Michala Čapka.
 

Slavíte čtyři roky na trhu. Jak se vaše firma za tu dobu proměnila?

Proměnila se velmi. Na začátku jsme měli vizi dodat klientům opravdu kvalitní finanční poradenství. Všichni finanční poradci tvrdí, že jsou nezávislí a odborní, ale přesto má tento obor velmi špatnou pověst. Proč to tak je? Je to o lidech. My jsme to na začátku zkusili se spolupracovníky z oboru. Hledali jsme ty dobré, ty poctivé. Na prvních webovkách jsme dokonce měli výzvu: “Hledáme 50 nejlepších z Vás”.

Bohužel ani tato snaha, snaha sdružovat pouze kvalitní lidi, nepřinesla úspěch. Kámen úrazu byl právě v lidech z oboru, kteří jsou ohodnoceni provizemi. Problémem drtivé většiny těchto lidí je, že si myslí, že jsou velcí podnikatelé. Pracují 2-3 dny v týdnu, nejsou loajální k nikomu, pravidelně se nevzdělávají, myslí si, že vše jde samo. Výsledkem je často pochopitelně neúspěch a postupné opuštění našeho oboru. Bohužel s sebou dost často vezmou i nemalý počet zklamaných a poškozených klientů. My jsme si po dvou a půl  letech řekli NE. Ačkoliv jsme měli možná kvalitnější lidi, než je v této oblasti obvyklé, nebyli jsme ani tak schopni garantovat našim klientům dostatečnou odbornost a kvalitu rady. Se všemi „podnikateli“ jsme se tedy rozloučili a postavili budoucnost firmy na kmenových lidech, kteří jsou odměňování systémem fix plus bonus, tedy žádné provize. Odměnou pro klienty je skutečně profesionální tým, který je pečlivě vybrán, má potřebné vzdělání a i nadále se pravidelně školí. Každý má svoji roli, obchodník dělá obchod, analytik analyzuje, podpora podporuje. U nás nenajdete všeuměly, ale profesionály ve svých oborech. Tímto plně zajišťujeme vysokou kvalitu rady, skutečnou nezávislost a odbornost.  

Odměnou pro Finberry jsou spokojení klienti, kteří se pravidelně vracejí a pouštějí nás vedle standardních hypoték a pojištění také do dalších projektů. Těmi jsou developerské projekty, školení zaměstnanců, workshopy pro veřejnost, financování firem, skutečné investice apod. Posouváme se tak do sfér, ve kterých jsme v rámci ČR velmi ojedinělí, a to je fajn.

Vždy jste sídlili jste v plně vybavených kancelářích? Jak dlouho jste u nás?

Jsme u vás od začátku našeho podnikání. První kanceláře jsme si
od Scott & Weber pronajali na Kubánském náměstí, pak jsme se přestěhovali do větších prostor na Budějovickou alej. Tam nám to po roce a půl začalo být také malé, tak jsme vás asi na rok opustili, ale po otevření nového Scott & Weber centra jsme se rádi vrátili. Nyní jsme na Floře a jsme naprosto spokojení. Děkujeme.

V čem vám plně vybavené kanceláře vyhovují?

Je to především možnost být i s menším prostorem v tzv. áčkových budovách. Dále je to samozřejmě servis, plnohodnotná recepce, možnost si pronajímat další části patra dle toho, jak potřebujeme, či jak nám business roste. Je to výborný koncept.

Jaký je váš osobní příběh? Jak jste se dostal k vaší práci / pozici?

Už na gymplu mě bavily peníze. Nejen je vydělávat, ale především s nimi pracovat. První den po svých osmnáctinách jsem si udělal živnostenský list a začal pracovat pro dnešní Modrou pyramidu. Moji rodiče v ní tehdy působili na vysokých regionálních postech. V osmnácti jsem tedy začal prodávat stavební spoření, a to byla velká škola. Byl jsem jak agent s horkou vodou. Pamatuji si, jak mi jeden pán, když jsem mu nabízel spoření na 1.500 Kč měsíčně, řekl: „Mladíku, mně se to velmi líbí, i vy se mi líbíte, ale řekněte mi, vy si sám spoříte?“ Dneska úsměvné, ale ten pán měl velkou pravdu… Finančním poradenstvím by se měl zabývat člověk se životními zkušenostmi, člověk, který již něco zažil.

Když jsem začal v Liberci studovat vysokou školu, vedl jsem v Pyramidě svůj první tým. Po promoci jsem dostal post oblastního ředitele v Praze a moje kariéra se naplno rozběhla. Pak přišla nabídka z mBank s možností podílet se na jejím budování v pozici ředitele hypotečních bankéřů. Další nabídka byla z Equabank, respektive od jejího investora, na vybudování banky na zelené louce. Nastoupil jsem na pozici ředitele obchodu a distribuce. Když jsem do Equa nastupoval, byl jsem jejím druhým zaměstnancem, a když jsem po třech a půl  letech odcházel, řídil jsem 150 zaměstnanců. Z toho plyne, že jsem si prošel velkými korporacemi, a jsem za to velmi vděčný, moc jsem se při tom naučil. Uspěchaný a profesně velmi náročný život ale není slučitelný s rodinou. Já jsem dal přednost tomu, že mohu vidět své syny, jak vyrůstají. Pak už je příběh Finberry, který znáte.

Co je nejčastější důvod, proč vaše poradenství lidé vyhledávají? Chtějí investovat, vydělávat, či naopak spořit?

Chtějí především poradit. Naše anomálie je v tom, že s každým klientem nekompromisně připravíme jeho finanční plán. Nekompromisně proto, že to mnohdy na začátku lidé ani nechtějí. Nejsou na to na našem trhu zvyklí. Po pár minutách s námi ale pochopí, proč je to dobré především pro ně. Nechápu, jak to dělají jiní. Jak můžete někomu poradit s penězi, tedy jak má vypadat jeho hypotéka, jak a zda má být pojištěný, kam a kolik má investovat, když ho vůbec neznáte?

My s klienty trávíme na začátku cca dvě hodiny, kdy se jen ptáme. Ptáme se na jejich situaci, na smlouvy, které už mají, jak žijí, co je baví, za co utrácejí peníze, jaké jsou jejich životní hodnoty a priority apod. Pak tyto informace zpracovává analytik a po několika hodinách tvrdé práce napíše klientovi na míru jeho finanční plán.

Na vašich webových stránkách jsem se dočetla, že hodně vycházíte z osobního příběhu konkrétní osoby. Přistupujete ke každému individuálně?

Naprosto. Jak již jsem uvedl, každý klient má svůj příběh, každý je jiný. Finančních produktů je na našem trhu přes 140 a v tom je náš obor krásný a zároveň nesmírně složitý. Radit může jen ten, kdo toto vše zná. A to nemůže být jedinec bez podpory kvalitní firmy.

Kolik poradců musíte ve firmě mít, abyste mohli mít takto osobní přístup?

Na takto osobní přístup vám stačí pouze jeden poradce. Říkejme mu spíš obchodník nebo, jak říkáme my, konzultant. Z výše uvedeného vyplývá, že k sobě musí mít minimálně jednoho analytika a jednoho člena podpory. Finberry má aktuálně čtyři konzultanty, jednoho analytika, dva členy podpory, PR a mě. Není potřeba mít v týmu padesát obchodníků, ze kterých opravdu pracuje pouze deset, a to ještě v kvalitě, díky níž má náš obor „supr“ renomé. Asi víte, kam mířím…

Co všechno potřebujete o klientovi vědět, abyste dokázali vybrat správnou cestu k cíli?

Těch informací je strašně moc, jak jsem zmínil. Především je to ale životní (rodinná) situace daného klienty, jeho pracovní situace, přání, sny, styl života, zvyklosti utrácet, samotné cash-flow celé rodiny, veškerá smluvní dokumentace, a to včetně příloh od produktů, které již má, apod.

Tím jste, předpokládám, jiní, než mnohé firmy zabývající se finančním poradenstvím. Je to tak? Čím se ještě lišíte?

Ano, je to tak. Lišíme se v přístupu a v detailním zpracování, týmem lidí, kteří se s klienty setkávají, a obchodním procesem. To, že každý dělá to, co má, a je ve své pracovní náplni profík, není na trhu standard.

Dále se lišíme tím, že za zpracování finančního plánu klient zaplatí. Jen tak udržíte opravdu nezávislost a odbornost. Finanční plán zdarma je lež. Buď je nekvalitní, nebo je pak silný tlak něco si koupit, aby byl poradce zaplacen z provize. Oboje je pro klienta špatně.   

Jaký by podle vás měl být finanční poradce? Jaké vlastnosti a schopnosti by měl mít?

Měl by být vzdělaný v ekonomickém směru nebo mít minimálně 5 let zkušeností pod dohledem zkušeného garanta. Měl by mít přehled o trhu, umět naslouchat, správně komunikovat, dotahovat věci do konce, umět říci klientovi i nepopulární věci, a především celou dobu obchodního vztahu držet otěže. On je odborník, který je zodpovědný za to, co klientovi poradí, i za to,  jak se ve finále klient zachová. Toto si málokdo uvědomuje, někteří kolegové z oboru nečetli důkladně nový Občanský zákoník. Tím, co jsem teď vyjmenoval, jsem snížil počet kvalitních finančních poradců v ČR pod 10%. Omlouvám se, ale je to tak.

Jaký je Váš typický klient? Dá se popsat?

Náš typický klient je jedinec či rodina ve věku 30 let a více. Průměrný příjem na rodinu 50 000 Kč čistého a samozřejmě výš. Hodně se soustředíme na mladé rodiny, protože ty jsou ve fázi budování a potřebují velmi dobře poradit a nasměrovat. Jinak je to může stát moc peněz navíc. Dále se na nás obrací skutečně bonitní klienti s otázkou, jak investovat svoje peníze. Standardní lehce dostupné produkty mnohdy nejsou pro tyto klienty ty správné. Proto jsem rád, že Finberry v spolupracuje s jistou společností, která je špičkou v Evropě, ne-li ve světě. Jsou pouze tři společnosti, které v ČR s touto firmou spolupracují, Finberry je jednou z nich.

V neposlední řadě jsou to firemní zákazníci, ať už jde o finance firmy, investiční úvěry, apod. Velmi často děláme nabídky na školení zaměstnanců právě v oboru financí, jak se trh chová, na co si dát pozor, jaké jsou predikce do budoucna apod. Působíme tak jako prevence a snažíme se zvedat  nízkou finanční gramotnost, která v ČR je. Snad je to i záslužná činnost.